Nominees Announced for 2010 APCMAs

Nominees Announced for 2010 APCMAs

By Tyler Sutherland

Nominees for the 2010 Aboriginal Peoples Choice Music Awards were announced Wednesday and also opened up the final round of voting to select the winners.

Awards will be handed out in Winnipeg on November 4 and 5. The First Night Awards take place on Thursday, November 4, and the Awards gala happens Friday November 5 at MTS Centre.

The 5th annual APCMAs will be broadcast live on the Aboriginal Peoples Television Network (APTN).

The complete list of nominees is outlined below.

LIST OF NOMINEES FOR THE 2010 ABORIGINAL PEOPLES CHOICE MUSIC AWARDS:

ABORIGINAL FEMALE ENTERTAINER OF THE YEAR
ANDREA MENARD
INEZ
SHY-ANNE

ABORIGINAL MALE ENTERTAINER OF THE YEAR
BILLY JOE GREEN
JOEY STYLEZ
SHANE YELLOWBIRD

ABORIGINAL SONGWRITER OF THE YEAR
DIYET
DON AMERO
INEZ
JOEY STYLEZ
LUCIE IDLOUT

BEST ABORIGINAL MUSIC RADIO STATION/PROGRAM
AB-ORIGINALS
ACROSS TURTLE ISLAND
NATIONAL ABORIGINAL MUSIC COUNTDOWN (NCI FM)

BEST ALBUM COVER DESIGN
BLACKFOOT CONFEDERACY | Hail to the Chiefs
BONNIE COUCHIE | Feather for an Elephant
CHIPPEWA TRAVELLERS | All My Relations: Kina naag dawen daagnak
DON AMERO | Deepening
JASON BURNSTICK | Where The Blood Mixes

BEST BLUES CD
CURT YOUNG | Edge of Shadow
DIGGING ROOTS | We Are
THE PAPPY JOHNS BLUES BAND | Havin’ A Good Time Now

BEST COUNTRY CD
DARRELYNE BICKEL | M.I.A
DESIREE DORION | Soul Back Jack
JERRY SEREDA | Campground Cowboy
KIMBERLEY DAWN | Built That Way
SHANE YELLOWBIRD | It’s About Time

BEST DUO OR GROUP
BLACK RAIN
DIGGING ROOTS
EAGLE & HAWK
ERIC & WINSTON WUTTUNEE
THE JOHNNYS
WINNIPEG’S MOST

BEST FIDDLE CD
ALEX LAMOUREUX | Groove
JACINTHE TRUDEAU | Jacinthe Trudeau
JJ LAVALLEE | A Fiddle Bit of This & A Fiddle Bit of That
RYAN KEPLIN | Fiddling Lefty Twist
THE GAUDRY BOYS | The Acadian Jig

BEST FOLK / ACOUSTIC CD
ASANI | Listen
GABRIEL AYALA | Portraits
JASON BURNSTICK | Home To Abbey
KRISTI LANE SINCLAIR | I Love You
LEELA GILDAY | Calling All Warriors

BEST GOSPEL CD
BRIAN STONER | Ponca Hymns
DARRELL “BOOTS” MCCALLUM | Rejoicing In Cree II
DARRELL “BOOTS” MCCALLUM | The Old Country Church
PHILIP FLETT | Prophets of Old
YVONNE ST. GERMAINE | My Jesus I Love Thee

BEST HAND DRUM CD
BIG RIVER CREE | Songs From The Healing Lodge
FAWN & DALLAS | ‘Til The End
NAKOA HEAVYRUNNER | No Borders
QUINTON TOOTOOSIS | Round Dance Love
RED BULL | Fans Favorite Round Dance

BEST MUSIC VIDEO
ANDREA MENARD | Evergreen
BUFFY SAINTE MARIE | No No Keshegesh
DIGGING ROOTS | Spring To Come
GEORGE LEACH | You Got It
JANET PANIC | Out on a Limb
KINNIE STARR | It’s All You

BEST NEW ARTIST
BITTERLY DIVINE
BONNIE COUCHIE
JOEY STYLEZ
MISSY KNOTT
WINNIPEG’S MOST

BEST PEYOTE CD
CECILE MOOSOMIN | A Time For Healing
LANCE CROWE & EDMOND POOCHAY | First Nations Ceremonial Church Peyote Songs Volume 1
LOUIE GONNIE | Rhythms Within a Turquoise Dream
SACRED HARMONIES | Dakota/Lakota Traditional Church Songs
WANITA BIRD | For Our Children Volume 2

BEST POP CD
DON AMERO | Deepening
JANA MASHONEE | New Moon Born
JOEY STYLEZ | The Black Star
MISSY KNOTT | For No Reason At All…
SHY-ANNE | Pseudo

BEST POW WOW CD – CONTEMPORARY
BAD NATION | About Time
CREE CONFEDERATION | Pakosiyimitan
EYABAY | A Tribute to Hayna Fatz
RED BULL | Live in Minnesota
THE BOYZ | Boys Will Always Be Boyz

BEST PRODUCER/ENGINEER
BILLY JOE GREEN
EAGLE & HAWK
KRISTI LANE SINCLAIR
LUCIE IDLOUT
SHY-ANNE
WAB KINEW

BEST RAP / HIP HOP CD
FILTHY ANIMALS | Sounds of Nature
REDDNATION | Grown Folk Muzik
SKELPA SQUAD | The Thief & Counzil
WINNIPEG’S MOST | Winnipeg’s Most
YOUNG KIDD | 10×10

BEST ROCK CD
BLACK RAIN | Under The Gun
COLETTE TRUDEAU | Colette Trudeau
EAGLE & HAWK | The Great Unknown
LUCIE IDLOUT | Swagger
WAYNE LAVALLEE | Trail of Tears

SINGLE OF THE YEAR
JOEY STYLEZ | Kool Runnin
SHANE YELLOWBIRD | Barefeet On The Blacktop
SHY-ANNE | Pseudo
WINNIPEG’S MOST | All That I Know
YOUNG KIDD | Hometown


Comments

comments